Jdi na obsah Jdi na menu
 


cestování v době dětství

9. 11. 2013

     Trávení  prázdnin v dětství to byla návštěva jedné, nebo druhé babičky a občas nějaký pionýrák= dětský pionýrská tábor, kde jsem se, vzhledem k izolaci v jaké jsem vyrůstala , nikdy necítila dobře a uvolněně. S mnoha činnostmi, sporty a hrami jsem se setkávala poprvé a byla jsem strašné nemehlo, nic jsem neuměla, v jakékoli činnosti jsem byla poslední. Problém mi dělali i vztahy s ostatními dětmi... takže tábor byl spíše utrpení.

     Trochu jiné kafíčko byly školní výlety. Jezdívalo se na ně autobusem, brzy zrána a před koncem školního roku, to znamená v pozdním jaru. Už i probuzení do svěžího rána s příslibem hezkého počasí bylo uchvacující a když se přidala i nedočkavost a zvědavost z událostí následujících, srdíčko plesalo. Ráda jsem se dívala z okna do krajiny(tehdy ještě nebyly všelijaké obchvaty a dálnice), projíždělo se městy a vesničkami, kde se probouzel život, lidé spěchali do práce, později do mlékárny a děti s aktovkami na zádech do škol. Během dopoledne se už ulice plnily směsí mladých maminek s kočárky a dětmi i starými lidmi posedávajícími na náměstích a v parcích na lavičkách. bylo cítit jak život v okolí silnice žije a dýchá, ale ne tak zběsile a nekoordinovaně jako dnes, ale pozvolna plynule, rytmicky v předem určených taktech.

     Cíl výletu býval obvykle nějaký zámek, hrad, muzeum, a to pak byly vstupy do pohádek , zapomínala jsem na okolní svět a hltala, nasávala a vnímala příběhy starých časů, konfrontovala jsem si to, co jsem si mohla očima osahat s tím, co bylo psáno v knihách , co bylo součástí výuky. Často jsem si už tehdy sama sebe snažila představit v jaké roli bych v určitém historickém období vystupovala. Vždy jsem měla nejblíže k těm chudým a odstrkovaným. Tyto představy mám dosud, ale nyní už se nepředstavuju jako součást nějaké skupiny chudých, už jsem z toho vyrostla , myslím, že bych byla složitá osobnost, vymykající se konvencím , žijící spíše mimo lidskou tlupu, něco mezi čarodějnicí léčitelkou a poustevnicí .

 

    

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář